SR201A501FAA
CAP CER 500PF 100V 1% RADIAL
product image
SR201A501FAA Picture
SeekIC No. : 002927984 Detail
SR201A501FAA: CAP CER 500PF 100V 1% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR201A501FAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 500pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 100V Tolerance: ±1%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±1%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Capacitance: 500pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR201A501FAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance500pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±1%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)