SR201C153KAATR2
CAP CER 0.015UF 100V 10% RADIAL
product image
SR201C153KAATR2 Picture
SeekIC No. : 002932807 Detail
SR201C153KAATR2: CAP CER 0.015UF 100V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR201C153KAATR2
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.015µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 100V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 0.015µF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR201C153KAATR2
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.015F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)