SR201C223JAR
CAP CER 0.022UF 100V 5% RADIAL
product image
SR201C223JAR Picture
SeekIC No. : 002932527 Detail
SR201C223JAR: CAP CER 0.022UF 100V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR201C223JAR
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.022µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 100V Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient: X7R
Tolerance: ±5%
Capacitance: 0.022µF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR201C223JAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.022F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)