SR201E104MARTR1
CAP CER 0.1UF 100V 20% RADIAL
product image
SR201E104MARTR1 Picture
SeekIC No. : 002932907 Detail
SR201E104MARTR1: CAP CER 0.1UF 100V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR201E104MARTR1
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.1µF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Z5U Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±20%
Capacitance: 0.1µF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Temperature Coefficient: Z5U
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR201E104MARTR1
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientZ5U
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)