SR211A222GAA
CAP CER 2200PF 100V 2% RADIAL
product image
SR211A222GAA Picture
SeekIC No. : 002953920 Detail
SR211A222GAA: CAP CER 2200PF 100V 2% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR211A222GAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 2200pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±2%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Capacitance: 2200pF
Thickness (Max): -
Tolerance: ±2%
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR211A222GAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2200pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±2%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.2" (5.08mm)