SR211E104ZAA
CAP CER 0.1UF 100V RADIAL
product image
SR211E104ZAA Picture
SeekIC No. : 002926326 Detail
SR211E104ZAA: CAP CER 0.1UF 100V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR211E104ZAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.1µF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Z5U Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Failure Rate: -
Capacitance: 0.1µF
Tolerance: -20%, +80%
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Package / Case: Radial
Temperature Coefficient: Z5U
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR211E104ZAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 100V
Tolerance-20%, +80%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientZ5U
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.2" (5.08mm)