SR215E334MAA
CAP CER 0.33UF 50V 20% RADIAL
product image
SR215E334MAA Picture
SeekIC No. : 002931236 Detail
SR215E334MAA: CAP CER 0.33UF 50V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR215E334MAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.33µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Z5U Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): -
Capacitance: 0.33µF
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Temperature Coefficient: Z5U
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR215E334MAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.33F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientZ5U
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.2" (5.08mm)