SR221C103MAR
CAP CER 10000PF 100V 20% RADIAL
product image
SR221C103MAR Picture
SeekIC No. : 002929234 Detail
SR221C103MAR: CAP CER 10000PF 100V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR221C103MAR
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.250" (6.35mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 10000pF
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.250" (6.35mm)
Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)