SR301E105MAR
CAP CER 1UF 100V 20% RADIAL
product image
SR301E105MAR Picture
SeekIC No. : 002927432 Detail
SR301E105MAR: CAP CER 1UF 100V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR301E105MAR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1.0µF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Z5U Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±20%
Capacitance: 1.0µF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Temperature Coefficient: Z5U
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Size / Dimension: 0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR301E105MAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientZ5U
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.2" (5.08mm)