SR651A103FAR
CAP CER 10000PF 100V 1% RADIAL
product image
SR651A103FAR Picture
SeekIC No. : 002928891 Detail
SR651A103FAR: CAP CER 10000PF 100V 1% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR651A103FAR
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 100V Tolerance: ±1%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) Height - Seated (Max): 0.400" (10.16mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Capacitance: 10000pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±1%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Size / Dimension: 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.400" (10.16mm)