SRBC-10F2ALG
CONV DC/DC .75-3.63 VDC 10A OUT
product image
SRBC-10F2ALG Picture
SeekIC No. : 003804889 Detail
SRBC-10F2ALG: CONV DC/DC .75-3.63 VDC 10A OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRBC-10F2ALG
Voltage - Input (Min): 2.4V Voltage - Input (Max): 5.5V
Input Voltage : 3.3 V Voltage - Output 1: 0.75 ~ 3.63 V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 10A Power (Watts) - Manufacture Series: 36W
Voltage - Isolation: - Features: With Remote On/Off and UVLO
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 7-DIP SMD Module
Size / Dimension: 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Max): 5.5V
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tray
Efficiency: 95%
Package / Case: 7-DIP SMD Module
Current - Output (Max): 10A
Power (Watts) - Manufacture Series: 36W
Features: With Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input (Min): 2.4V
Manufacturer: Bel Fuse Inc
Series: SRBC
Size / Dimension: 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm)
Voltage - Output 1: 0.75 ~ 3.63 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRBC-10F2ALG
VendorBel Fuse Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input2.4 ~ 5.5V
Output0.75 ~ 3.63VDC
Power (Watts)36.3W
Number of Outputs1
1st Output0.75 ~ 3.63 VDC @ 10A