SRBC-16A2A0G
CONV DC/DC .75-5V ADJ 16A SMD
product image
SRBC-16A2A0G Picture
SeekIC No. : 003804890 Detail
SRBC-16A2A0G: CONV DC/DC .75-5V ADJ 16A SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRBC-16A2A0G
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Voltage - Input (Min): 8.3V Voltage - Input (Max): 14V
Input Voltage : 3.3 V Voltage - Output 1: 0.75 ~ 5 V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 16A Power (Watts) - Manufacture Series: 80W
Voltage - Isolation: - Features: With Remote On/Off and UVLO
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 7-DIP SMD Module
Size / Dimension: 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tray
Efficiency: 94%
Voltage - Input (Max): 14V
Voltage - Input (Min): 8.3V
Voltage - Output 1: 0.75 ~ 5 V
Current - Output (Max): 16A
Power (Watts) - Manufacture Series: 80W
Series: SRBC
Size / Dimension: 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRBC-16A2A0G
VendorBel Fuse Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input8.3 ~ 14VDC
Output0.75 ~ 5VDC
Power (Watts)80W
Number of Outputs1
1st Output0.75 ~ 5 VDC @ 16A