SRBC-16E2A0G
CONV DC/DC .75-3.63 VDC 16A OUT
product image
SRBC-16E2A0G Picture
SeekIC No. : 003804892 Detail
SRBC-16E2A0G: CONV DC/DC .75-3.63 VDC 16A OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRBC-16E2A0G
Quick Details
Series: SRBC Manufacturer: Bel Fuse Inc
Type: Non-Isolated (POL) Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V Voltage - Input (Max): 14V
Voltage - Output 1: 0.75 ~ 3.63 V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 16A
Power (Watts) - Manufacture Series: 58W Voltage - Isolation: -
Features: With Remote On/Off and UVLO Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 7-DIP SMD Module Package / Case : TCSP-48
Size / Dimension: 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Mounting Type: Surface Mount
Type: Non-Isolated (POL)
Voltage - Isolation: -
Packaging: Tray
Efficiency: 92%
Voltage - Input (Max): 14V
Current - Output (Max): 16A
Package / Case: 7-DIP SMD Module
Features: With Remote On/Off and UVLO
Manufacturer: Bel Fuse Inc
Power (Watts) - Manufacture Series: 58W
Series: SRBC
Size / Dimension: 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm)
Voltage - Output 1: 0.75 ~ 3.63 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRBC-16E2A0G
VendorBel Fuse Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 14V
Output0.75 ~ 3.63VDC
Power (Watts)58W
Number of Outputs1
1st Output0.75 ~ 3.63 VDC @ 16A