SRP1040-1R0M
Power Inductors 1uH 28amp
product image
SRP1040-1R0M Picture
SeekIC No. : 001177457 Detail
SRP1040-1R0M: Power Inductors 1uH 28amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP1040-1R0M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 1 uH Maximum DC Current : 20 Amps
Maximum DC Resistance : 3.5 Ohms Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 10.5 mm W x 11.8 mm L x 4.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1040
Description
Tolerance :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 1 uH
Maximum DC Resistance : 3.5 Ohms
Maximum DC Current : 20 Amps
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 10.5 mm W x 11.8 mm L x 4.2 mm H
Package / Case : 1040
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRP1040-1R0M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance-
Package / Case0.465" L x 0.413" W x 0.165" H (11.80mm x 10.50mm x 4.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIron Core
Current 20A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)3.500 mOhm Max