SRP1040-2R2M
Power Inductors 2.2uH 16.5amp
product image
SRP1040-2R2M Picture
SeekIC No. : 001185018 Detail
SRP1040-2R2M: Power Inductors 2.2uH 16.5amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP1040-2R2M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 2.2 uH Maximum DC Current : 12 Amps
Maximum DC Resistance : 8.6 Ohms Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 10.5 mm W x 11.8 mm L x 4.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1040
Description
Tolerance :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 2.2 uH
Maximum DC Current : 12 Amps
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 10.5 mm W x 11.8 mm L x 4.2 mm H
Package / Case : 1040
Maximum DC Resistance : 8.6 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRP1040-2R2M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2H
Tolerance-
Package / Case0.465" L x 0.413" W x 0.165" H (11.80mm x 10.50mm x 4.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIron Core
Current 12A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)8.600 mOhm Max