SRP1250-100M
Power Inductors 10uH 16amp
product image
SRP1250-100M Picture
SeekIC No. : 001180003 Detail
SRP1250-100M: Power Inductors 10uH 16amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP1250-100M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 10 uH Maximum DC Current : 9 Amps
Maximum DC Resistance : 25.5 mOhms Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Tolerance :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 10 uH
Maximum DC Current : 9 Amps
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Maximum DC Resistance : 25.5 mOhms
Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRP1250-100M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance-
Package / Case0.547" L x 0.531" W x 0.232" H (13.90mm x 13.50mm x 5.90mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIron Core
Current 9A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)25.50 mOhm Max