SRP1250-1R2M
Power Inductors 1.20uH 26.9amp
product image
SRP1250-1R2M Picture
SeekIC No. : 001179495 Detail
SRP1250-1R2M: Power Inductors 1.20uH 26.9amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP1250-1R2M
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 1.2 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 27 Amps Maximum DC Resistance : 3.3 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.9 mm H
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 1250
Description
Self Resonant Frequency :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 1.2 uH
Maximum DC Current : 27 Amps
Maximum DC Resistance : 3.3 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.9 mm H
Package / Case : 1250
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRP1250-1R2M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.2H
Tolerance-
Package / Case0.547" L x 0.531" W x 0.232" H (13.90mm x 13.50mm x 5.90mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIron Core
Current 27A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)3.300 mOhm Max