SRP1250-1R8M
Power Inductors 1.8uH
product image
SRP1250-1R8M Picture
SeekIC No. : 001177230 Detail
SRP1250-1R8M: Power Inductors 1.8uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP1250-1R8M
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 1.8 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 21 Amps Maximum DC Resistance : 4.7 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.9 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 21 Amps
Inductance : 1.8 uH
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.9 mm H
Maximum DC Resistance : 4.7 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRP1250-1R8M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.8H
Tolerance-
Package / Case0.547" L x 0.531" W x 0.232" H (13.90mm x 13.50mm x 5.90mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIron Core
Current 21A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)4.700 mOhm Max