SRR0905-101K
Power Inductors 100uH
product image
SRR0905-101K Picture
SeekIC No. : 001177277 Detail
SRR0905-101K: Power Inductors 100uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-101K
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.72 Amp Maximum DC Resistance : 0.34 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 8 MHz
Q Minimum : 29 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 8 MHz
Inductance : 100 uH
Maximum DC Current : 0.72 Amp
Maximum DC Resistance : 0.34 Ohms
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Q Minimum : 29
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-101K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±10%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 720mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq29 @ 796kHz
Self Resonant Freq8MHz
DC Resistance (DCR)340.0 mOhm Max