SRR0905-121K
Power Inductors 120uH
product image
SRR0905-121K Picture
SeekIC No. : 001177174 Detail
SRR0905-121K: Power Inductors 120uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-121K
Quick Details
Inductance : 120 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.63 Amp Maximum DC Resistance : 0.37 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 7 MHz
Q Minimum : 31 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.63 Amp
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 7 MHz
Inductance : 120 uH
Q Minimum : 31
Maximum DC Resistance : 0.37 Ohms
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-121K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance120H
Tolerance±10%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 630mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq31 @ 796kHz
Self Resonant Freq7MHz
DC Resistance (DCR)370.0 mOhm Max