SRR0905-150M
Power Inductors 15uH
product image
SRR0905-150M Picture
SeekIC No. : 001179270 Detail
SRR0905-150M: Power Inductors 15uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-150M
Quick Details
Inductance : 15 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.7 Amps Maximum DC Resistance : 0.07 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 24 MHz
Q Minimum : 35 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 15 uH
Maximum DC Resistance : 0.07 Ohms
Maximum DC Current : 1.7 Amps
Self Resonant Frequency : 24 MHz
Q Minimum : 35
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-150M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15H
Tolerance±20%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.7A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq24MHz
DC Resistance (DCR)70.00 mOhm Max