SRR0905-151K
Power Inductors 150uH
product image
SRR0905-151K Picture
SeekIC No. : 001176813 Detail
SRR0905-151K: Power Inductors 150uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-151K
Quick Details
Inductance : 150 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.55 Amp Maximum DC Resistance : 0.51 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 6 MHz
Q Minimum : 24 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 150 uH
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 6 MHz
Maximum DC Current : 0.55 Amp
Maximum DC Resistance : 0.51 Ohms
Q Minimum : 24
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-151K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance150H
Tolerance±10%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 550mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq24 @ 796kHz
Self Resonant Freq6MHz
DC Resistance (DCR)510.0 mOhm Max