SRR0905-180M
Power Inductors 18uH
product image
SRR0905-180M Picture
SeekIC No. : 001178538 Detail
SRR0905-180M: Power Inductors 18uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-180M
Quick Details
Inductance : 18 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.6 Amps Maximum DC Resistance : 0.08 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 21 MHz
Q Minimum : 24 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 18 uH
Maximum DC Resistance : 0.08 Ohms
Self Resonant Frequency : 21 MHz
Maximum DC Current : 1.6 Amps
Q Minimum : 24
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-180M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance18H
Tolerance±20%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq39 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq21MHz
DC Resistance (DCR)80.00 mOhm Max