SRR0905-221K
Power Inductors 220uH
product image
SRR0905-221K Picture
SeekIC No. : 001176074 Detail
SRR0905-221K: Power Inductors 220uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-221K
Quick Details
Inductance : 220 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.47 Amp Maximum DC Resistance : 0.78 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 5 MHz
Q Minimum : 27 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 5 MHz
Maximum DC Current : 0.47 Amp
Inductance : 220 uH
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Q Minimum : 27
Maximum DC Resistance : 0.78 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-221K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance220H
Tolerance±10%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 470mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq27 @ 796kHz
Self Resonant Freq5MHz
DC Resistance (DCR)780.0 mOhm Max