SRR0905-330Y
Power Inductors 33uH
product image
SRR0905-330Y Picture
SeekIC No. : 001176257 Detail
SRR0905-330Y: Power Inductors 33uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-330Y
Quick Details
Inductance : 33 uH Tolerance : 15 %
Maximum DC Current : 1.2 Amps Maximum DC Resistance : 0.11 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 14 MHz
Q Minimum : 27 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 33 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1.2 Amps
Maximum DC Resistance : 0.11 Ohms
Self Resonant Frequency : 14 MHz
Tolerance : 15 %
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Q Minimum : 27
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-330Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance33H
Tolerance±15%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq27 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq14MHz
DC Resistance (DCR)110.0 mOhm Max