SRR0905-331K
Power Inductors 330uH
product image
SRR0905-331K Picture
SeekIC No. : 001177418 Detail
SRR0905-331K: Power Inductors 330uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-331K
Quick Details
Inductance : 330 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.37 Amp Maximum DC Resistance : 1.2 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 4 MHz
Q Minimum : 29 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Inductance : 330 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 4 MHz
Maximum DC Current : 0.37 Amp
Maximum DC Resistance : 1.2 Ohms
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Q Minimum : 29
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-331K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance330H
Tolerance±10%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 370mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq29 @ 796kHz
Self Resonant Freq4MHz
DC Resistance (DCR)1.200 Ohm Max