SRR0905-390Y
Power Inductors 39uH
product image
SRR0905-390Y Picture
SeekIC No. : 001179721 Detail
SRR0905-390Y: Power Inductors 39uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-390Y
Quick Details
Inductance : 39 uH Tolerance : 15 %
Maximum DC Current : 1.1 Amps Maximum DC Resistance : 0.12 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 14 MHz
Q Minimum : 31 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 39 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1.1 Amps
Self Resonant Frequency : 14 MHz
Maximum DC Resistance : 0.12 Ohms
Tolerance : 15 %
Q Minimum : 31
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-390Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance39H
Tolerance±15%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq31 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq14MHz
DC Resistance (DCR)120.0 mOhm Max