SRR0905-391K
Power Inductors 390uH
product image
SRR0905-391K Picture
SeekIC No. : 001177697 Detail
SRR0905-391K: Power Inductors 390uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-391K
Quick Details
Inductance : 390 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.35 Amp Maximum DC Resistance : 1.34 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 3 MHz
Q Minimum : 26 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 390 uH
Self Resonant Frequency : 3 MHz
Maximum DC Current : 0.35 Amp
Q Minimum : 26
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Maximum DC Resistance : 1.34 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-391K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance390H
Tolerance±10%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 350mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq26 @ 796kHz
Self Resonant Freq3MHz
DC Resistance (DCR)1.340 Ohm Max