SRR0905-470Y
Power Inductors 47uH
product image
SRR0905-470Y Picture
SeekIC No. : 001180264 Detail
SRR0905-470Y: Power Inductors 47uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-470Y
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 15 %
Maximum DC Current : 1 Amp Maximum DC Resistance : 0.14 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 11 MHz
Q Minimum : 27 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Maximum DC Current : 1 Amp
Inductance : 47 uH
Maximum DC Resistance : 0.14 Ohms
Self Resonant Frequency : 11 MHz
Tolerance : 15 %
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Q Minimum : 27
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-470Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±15%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq27 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq11MHz
DC Resistance (DCR)140.0 mOhm Max