SRR0905-680Y
Power Inductors 68uH
product image
SRR0905-680Y Picture
SeekIC No. : 001176676 Detail
SRR0905-680Y: Power Inductors 68uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-680Y
Quick Details
Inductance : 68 uH Tolerance : 15 %
Maximum DC Current : 0.85 Amp Maximum DC Resistance : 0.21 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 10 MHz
Q Minimum : 26 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Inductance : 68 uH
Maximum DC Current : 0.85 Amp
Self Resonant Frequency : 10 MHz
Maximum DC Resistance : 0.21 Ohms
Tolerance : 15 %
Q Minimum : 26
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-680Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68H
Tolerance±15%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 850mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq26 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq10MHz
DC Resistance (DCR)210.0 mOhm Max