SRR0905-820Y
Power Inductors 82uH
product image
SRR0905-820Y Picture
SeekIC No. : 001178278 Detail
SRR0905-820Y: Power Inductors 82uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-820Y
Quick Details
Inductance : 82 uH Tolerance : 15 %
Maximum DC Current : 0.79 Amp Maximum DC Resistance : 0.28 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 9 MHz
Q Minimum : 26 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Maximum DC Resistance : 0.28 Ohms
Self Resonant Frequency : 9 MHz
Inductance : 82 uH
Tolerance : 15 %
Maximum DC Current : 0.79 Amp
Q Minimum : 26
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-820Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance82H
Tolerance±15%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 790mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq26 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq9MHz
DC Resistance (DCR)280.0 mOhm Max