SRR1005-100M
Power Inductors 10uH 20%
product image
SRR1005-100M Picture
SeekIC No. : 001180858 Detail
SRR1005-100M: Power Inductors 10uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-100M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2 Amps Maximum DC Resistance : 0.065 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 30 MHz
Q Minimum : 48 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 10 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 2 Amps
Self Resonant Frequency : 30 MHz
Maximum DC Resistance : 0.065 Ohms
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Q Minimum : 48
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-100M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±20%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq48 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq30MHz
DC Resistance (DCR)65.00 mOhm Max