SRR1005-101K
Power Inductors 100uH 10%
product image
SRR1005-101K Picture
SeekIC No. : 001180614 Detail
SRR1005-101K: Power Inductors 100uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-101K
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.68 Amp Maximum DC Resistance : 0.42 Ohms
Self Resonant Frequency : 7.5 MHz Q Minimum : 35
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Inductance : 100 uH
Maximum DC Current : 0.68 Amp
Q Minimum : 35
Maximum DC Resistance : 0.42 Ohms
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Self Resonant Frequency : 7.5 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-101K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±10%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 680mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq35 @ 796kHz
Self Resonant Freq7.5MHz
DC Resistance (DCR)420.0 mOhm Max