SRR1005-102K
Power Inductors 1000uH 10%
product image
SRR1005-102K Picture
SeekIC No. : 001180705 Detail
SRR1005-102K: Power Inductors 1000uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-102K
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 1 mH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.32 Amp Maximum DC Resistance : 3.2 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 2 MHz
Q Minimum : 65 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 1 mH
Maximum DC Resistance : 3.2 Ohms
Maximum DC Current : 0.32 Amp
Self Resonant Frequency : 2 MHz
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Q Minimum : 65
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-102K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1mH
Tolerance±10%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 220mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq65 @ 252kHz
Self Resonant Freq2MHz
DC Resistance (DCR)3.200 Ohm Max