SRR1005-120M
Power Inductors 12uH 20%
product image
SRR1005-120M Picture
SeekIC No. : 001180065 Detail
SRR1005-120M: Power Inductors 12uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-120M
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.8 Amps Maximum DC Resistance : 0.08 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 25 MHz
Q Minimum : 45 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 0.08 Ohms
Maximum DC Current : 1.8 Amps
Inductance : 12 uH
Self Resonant Frequency : 25 MHz
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Q Minimum : 45
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-120M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±20%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.8A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq45 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq25MHz
DC Resistance (DCR)80.00 mOhm Max