SRR1005-150M
Power Inductors 15uH 20%
product image
SRR1005-150M Picture
SeekIC No. : 001179706 Detail
SRR1005-150M: Power Inductors 15uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-150M
Quick Details
Inductance : 15 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.7 Amps Maximum DC Resistance : 0.085 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 20 MHz
Q Minimum : 40 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 15 uH
Q Minimum : 40
Maximum DC Current : 1.7 Amps
Self Resonant Frequency : 20 MHz
Maximum DC Resistance : 0.085 Ohms
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-150M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15H
Tolerance±20%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.7A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq20MHz
DC Resistance (DCR)85.00 mOhm Max