SRR1005-152K
Power Inductors 1.5K 10%
product image
SRR1005-152K Picture
SeekIC No. : 001178566 Detail
SRR1005-152K: Power Inductors 1.5K 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-152K
Quick Details
Inductance : 1.5 mH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.17 Amp Maximum DC Resistance : 5.2 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 1.6 MHz
Q Minimum : 53 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 0.17 Amp
Inductance : 1.5 mH
Self Resonant Frequency : 1.6 MHz
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Resistance : 5.2 Ohms
Q Minimum : 53
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-152K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5mH
Tolerance±10%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 170mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq53 @ 252kHz
Self Resonant Freq1.6MHz
DC Resistance (DCR)5.200 Ohm Max