SRR1005-180Y
Power Inductors 18uH 15%
product image
SRR1005-180Y Picture
SeekIC No. : 001180371 Detail
SRR1005-180Y: Power Inductors 18uH 15%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-180Y
Quick Details
Inductance : 18 uH Tolerance : 15 %
Maximum DC Current : 1.6 Amps Maximum DC Resistance : 0.09 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 19 MHz
Q Minimum : 35 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Inductance : 18 uH
Maximum DC Resistance : 0.09 Ohms
Maximum DC Current : 1.6 Amps
Self Resonant Frequency : 19 MHz
Tolerance : 15 %
Q Minimum : 35
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-180Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance18H
Tolerance±15%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq19MHz
DC Resistance (DCR)90.00 mOhm Max