SRR1005-182K
Power Inductors 1.8K UH 10%
product image
SRR1005-182K Picture
SeekIC No. : 001178544 Detail
SRR1005-182K: Power Inductors 1.8K UH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-182K
Quick Details
Inductance : 1.8 mH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.16 Amp Maximum DC Resistance : 5.7 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 1.4 MHz
Q Minimum : 65 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 1005
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 0.16 Amp
Inductance : 1.8 mH
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Q Minimum : 65
Package / Case : 1005
Maximum DC Resistance : 5.7 Ohms
Self Resonant Frequency : 1.4 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-182K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.8mH
Tolerance±10%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 160mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq65 @ 252kHz
Self Resonant Freq1.4MHz
DC Resistance (DCR)5.700 Ohm Max