SRR1005-1R0M
Power Inductors 1uH 20%
product image
SRR1005-1R0M Picture
SeekIC No. : 001178371 Detail
SRR1005-1R0M: Power Inductors 1uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-1R0M
Quick Details
Inductance : 1 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 4.5 Amps Maximum DC Resistance : 0.017 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 120 MHz
Q Minimum : 25 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 1 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 4.5 Amps
Self Resonant Frequency : 120 MHz
Maximum DC Resistance : 0.017 Ohms
Q Minimum : 25
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-1R0M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±20%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 4.5A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq120MHz
DC Resistance (DCR)17.00 mOhm Max