SRR1005-1R5M
Power Inductors 1.5uH 20%
product image
SRR1005-1R5M Picture
SeekIC No. : 001179851 Detail
SRR1005-1R5M: Power Inductors 1.5uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-1R5M
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Resistance : 0.02 Ohms Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 100 MHz Q Minimum : 25
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Maximum DC Current :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 1.5 uH
Self Resonant Frequency : 100 MHz
Maximum DC Resistance : 0.02 Ohms
Q Minimum : 25
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-1R5M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5H
Tolerance±20%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 3.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq100MHz
DC Resistance (DCR)20.00 mOhm Max