SRR1005-220M
Power Inductors 22uH 20%
product image
SRR1005-220M Picture
SeekIC No. : 001187081 Detail
SRR1005-220M: Power Inductors 22uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-220M
Quick Details
Inductance : 22 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.4 Amps Maximum DC Resistance : 0.1 Ohms
Self Resonant Frequency : 18 MHz Q Minimum : 42
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 22 uH
Maximum DC Current : 1.4 Amps
Maximum DC Resistance : 0.1 Ohms
Self Resonant Frequency : 18 MHz
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Q Minimum : 42
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-220M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance22H
Tolerance±20%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.4A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq42 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq18MHz
DC Resistance (DCR)100.0 mOhm Max