SRR1005-330Y
Power Inductors 33uH 15%
product image
SRR1005-330Y Picture
SeekIC No. : 001181697 Detail
SRR1005-330Y: Power Inductors 33uH 15%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-330Y
Quick Details
Inductance : 33 uH Tolerance : 15 %
Maximum DC Current : 1.2 Amps Maximum DC Resistance : 0.16 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 15 MHz
Q Minimum : 40 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 33 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 15 MHz
Q Minimum : 40
Maximum DC Current : 1.2 Amps
Maximum DC Resistance : 0.16 Ohms
Tolerance : 15 %
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-330Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance33H
Tolerance±15%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq15MHz
DC Resistance (DCR)160.0 mOhm Max