SRR1005-470Y
Power Inductors 47uH 15%
product image
SRR1005-470Y Picture
SeekIC No. : 001180054 Detail
SRR1005-470Y: Power Inductors 47uH 15%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-470Y
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 15 %
Maximum DC Current : 1 Amp Maximum DC Resistance : 0.19 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 12 MHz
Q Minimum : 35 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Current : 1 Amp
Inductance : 47 uH
Self Resonant Frequency : 12 MHz
Maximum DC Resistance : 0.19 Ohms
Tolerance : 15 %
Q Minimum : 35
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-470Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±15%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq12MHz
DC Resistance (DCR)190.0 mOhm Max