SRR1005-7R0M
Power Inductors 7uH 20%
product image
SRR1005-7R0M Picture
SeekIC No. : 001183232 Detail
SRR1005-7R0M: Power Inductors 7uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-7R0M
Quick Details
Inductance : 7 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.2 Amps Maximum DC Resistance : 0.055 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 32 MHz
Q Minimum : 22 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 2.2 Amps
Maximum DC Resistance : 0.055 Ohms
Self Resonant Frequency : 32 MHz
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Q Minimum : 22
Inductance : 7 uH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-7R0M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance7H
Tolerance±20%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq32MHz
DC Resistance (DCR)55.00 mOhm Max