SRR1240-8R2M
Power Inductors 8.2uH
product image
SRR1240-8R2M Picture
SeekIC No. : 001175785 Detail
SRR1240-8R2M: Power Inductors 8.2uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1240-8R2M
Quick Details
Inductance : 8.2 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 4.5 Amps Maximum DC Resistance : 27 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 32 MHz
Q Minimum : 10 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 4 mm H
Package / Case :
Q Minimum : 10
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 4.5 Amps
Inductance : 8.2 uH
Self Resonant Frequency : 32 MHz
Maximum DC Resistance : 27 mOhms
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 4 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1240-8R2M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance8.2H
Tolerance±20%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.157" H (12.50mm x 12.50mm x 4.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 4.5A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq32MHz
DC Resistance (DCR)27.00 mOhm Max