SRR1260-270M
Power Inductors 27uH 20%
product image
SRR1260-270M Picture
SeekIC No. : 001180698 Detail
SRR1260-270M: Power Inductors 27uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1260-270M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 27 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 3.6 Amps Maximum DC Resistance : 45 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 12.7 MHz
Q Minimum : 26 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 27 uH
Maximum DC Current : 3.6 Amps
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 6 mm H
Maximum DC Resistance : 45 mOhms
Q Minimum : 26
Self Resonant Frequency : 12.7 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1260-270M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance27H
Tolerance±20%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.236" H (12.50mm x 12.50mm x 6.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 3.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq26 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq12.7MHz
DC Resistance (DCR)45.00 mOhm Max