SRR1280-100M
Power Inductors 10uH 20%
product image
SRR1280-100M Picture
SeekIC No. : 001185135 Detail
SRR1280-100M: Power Inductors 10uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1280-100M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 6 Amps Maximum DC Resistance : 19.5 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 17 MHz
Q Minimum : 24 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 1280
Description
Shielding :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 10 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 17 MHz
Maximum DC Current : 6 Amps
Maximum DC Resistance : 19.5 mOhms
Q Minimum : 24
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Package / Case : 1280
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1280-100M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±20%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.295" H (12.50mm x 12.50mm x 7.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq24 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq17MHz
DC Resistance (DCR)19.50 mOhm Max