SRR1280-102K
Power Inductors 1000uH
product image
SRR1280-102K Picture
SeekIC No. : 001176018 Detail
SRR1280-102K: Power Inductors 1000uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1280-102K
Quick Details
Inductance : 1 mH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.68 Amp Maximum DC Resistance : 1700 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 1.3 MHz
Q Minimum : 40 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 40
Inductance : 1 mH
Maximum DC Current : 0.68 Amp
Self Resonant Frequency : 1.3 MHz
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Maximum DC Resistance : 1700 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1280-102K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1mH
Tolerance±10%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.295" H (12.50mm x 12.50mm x 7.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 680mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 252kHz
Self Resonant Freq1.3MHz
DC Resistance (DCR)1.700 Ohm Max