SRR1280-121K
Power Inductors 120uH
product image
SRR1280-121K Picture
SeekIC No. : 001178776 Detail
SRR1280-121K: Power Inductors 120uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1280-121K
Quick Details
Inductance : 120 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 1.95 Amps Maximum DC Resistance : 200 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 4.3 MHz
Q Minimum : 16 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 120 uH
Maximum DC Resistance : 200 mOhms
Maximum DC Current : 1.95 Amps
Q Minimum : 16
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Self Resonant Frequency : 4.3 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1280-121K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance120H
Tolerance±10%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.295" H (12.50mm x 12.50mm x 7.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.95A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq16 @ 796kHz
Self Resonant Freq4.3MHz
DC Resistance (DCR)200.0 mOhm Max